| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.280" (7.112mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.150" (3.810mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-01-L-S-120-103Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 419 $1.39000 |
![]() |
TW-07-09-T-D-157-102Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 416 $1.39000 |
![]() |
TW-08-01-L-S-120-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.39000 |
![]() |
TW-08-01-L-S-125-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.39000 |
![]() |
TW-08-01-L-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.39000 |
![]() |
DW-10-11-L-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.39000 |
![]() |
DW-10-11-L-S-654Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-393Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |