| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.456" (11.582mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.197" (5.000mm) |
| Length - Stack Height: | 0.157" (3.988mm) |
| Length - Tail: | 0.102" (2.600mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-01-L-S-120-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.39000 |
![]() |
TW-08-01-L-S-125-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.39000 |
![]() |
TW-08-01-L-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 397 $1.39000 |
![]() |
DW-10-11-L-S-590Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.39000 |
![]() |
DW-10-11-L-S-654Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-393Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-785Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
EW-09-20-L-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 366 $1.39000 |