| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.927" (23.546mm) |
| Length - Stack Height: | 0.393" (9.982mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-14-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
DW-07-14-T-D-785Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 375 $1.39000 |
![]() |
EW-09-20-L-S-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 366 $1.39000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-570-002Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 335 $1.39000 |
![]() |
TW-10-08-T-S-472-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.39000 |
![]() |
TW-10-08-T-S-551-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.39000 |
![]() |
HW-06-14-L-S-1165-175-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 328 $1.39000 |
![]() |
TW-08-02-T-S-120-130-004Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 325 $1.39000 |
![]() |
DW-09-17-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.39000 |
![]() |
DW-09-17-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.39000 |