| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.182" (4.623mm) |
| Length - Stack Height: | 0.410" (10.414mm) |
| Length - Tail: | 0.160" (4.064mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-07-G-S-489-165Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.39000 |
![]() |
TW-05-07-G-S-500-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.39000 |
![]() |
DW-05-16-G-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.39000 |
![]() |
HW-03-12-G-D-825-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 681 $1.39000 |
![]() |
HW-03-12-G-D-787-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 681 $1.39000 |
![]() |
DW-05-09-L-D-383-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 664 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 623 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |