| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.765" (19.431mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.515" (13.081mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-04-08-G-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-530-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 610 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-355-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 610 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 610 $1.39000 |
![]() |
TW-06-02-G-S-145-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.39000 |
![]() |
TW-06-02-G-S-165-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.39000 |
![]() |
TW-06-02-G-S-180-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.39000 |
![]() |
DW-07-09-S-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |