| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.097" (2.464mm) |
| Length - Stack Height: | 0.180" (4.572mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-09-S-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |
![]() |
DW-07-09-S-S-330Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |
![]() |
DW-07-09-S-S-335Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |
![]() |
DW-07-09-S-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |
![]() |
DW-07-09-S-S-405Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |
![]() |
DW-07-09-S-S-445Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |
![]() |
DW-07-09-S-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 517 $1.39000 |
![]() |
EW-07-13-G-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 502 $1.39000 |
![]() |
EW-07-13-G-S-765Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 502 $1.39000 |
DW-08-07-S-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.39000 |