| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.965" (24.511mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.140" (3.556mm) |
| Length - Stack Height: | 0.825" (20.955mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-03-12-G-D-787-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 681 $1.39000 |
![]() |
DW-05-09-L-D-383-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 664 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 623 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-08-G-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 622 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-530-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 610 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-355-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 610 $1.39000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 610 $1.39000 |
![]() |
TW-06-02-G-S-145-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 599 $1.39000 |