| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.230" (5.842mm) |
| Length - Stack Height: | 0.475" (12.065mm) |
| Length - Tail: | 0.125" (3.175mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-07-G-S-450-150-002Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 3POS |
In Stock: 901 $1.39000 |
![]() |
HW-03-08-S-D-270-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.39000 |
![]() |
HW-03-12-G-D-700-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 776 $1.39000 |
![]() |
TW-05-07-G-S-410-160Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.39000 |
![]() |
TW-05-07-G-S-489-165Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.39000 |
![]() |
TW-05-07-G-S-500-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.39000 |
![]() |
DW-05-16-G-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 707 $1.39000 |
![]() |
HW-03-12-G-D-825-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 681 $1.39000 |
![]() |
HW-03-12-G-D-787-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 681 $1.39000 |
![]() |
DW-05-09-L-D-383-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 664 $1.39000 |