| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 1.000" (25.400mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-12-13-T-S-827Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-905Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
DW-18-07-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.38000 |
|
![]() |
DWM-12-01-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 134 $1.38000 |
![]() |
DW-13-14-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.38000 |
![]() |
DW-13-14-T-S-845Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.38000 |
![]() |
HW-04-10-G-D-475-125Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 907 $1.39000 |
![]() |
TW-03-07-G-S-450-150-002Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 3POS |
In Stock: 901 $1.39000 |
![]() |
HW-03-08-S-D-270-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 813 $1.39000 |
![]() |
HW-03-12-G-D-700-SMSamtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 776 $1.39000 |