| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.323" (8.204mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.073" (1.854mm) |
| Length - Stack Height: | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Tail: | 0.080" (2.032mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-07-01-T-D-200-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-210-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
DW-08-13-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.38000 |
![]() |
DW-08-13-L-S-827Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.38000 |
![]() |
DW-14-09-T-S-520-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-827Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-905Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
DW-18-07-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.38000 |
|
![]() |
DWM-12-01-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 134 $1.38000 |