| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.425" (10.800mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.105" (2.667mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-07-01-T-D-170-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-200-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-210-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
DW-08-13-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.38000 |
![]() |
DW-08-13-L-S-827Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.38000 |
![]() |
DW-14-09-T-S-520-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-827Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-905Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.38000 |
DW-18-07-T-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 153 $1.38000 |