| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.290" (7.366mm) |
| Length - Stack Height: | 0.830" (21.082mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-13-T-D-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-945Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-965Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.38000 |
![]() |
DWM-06-52-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 221 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-170-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-200-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-210-060Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 213 $1.38000 |
![]() |
DW-08-13-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 206 $1.38000 |