| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.155" (3.937mm) |
| Length - Stack Height: | 1.165" (29.591mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-14-G-S-1180Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.38000 |
![]() |
DWM-04-52-L-D-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.38000 |
![]() |
DWM-06-52-G-S-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.38000 |
![]() |
DWM-06-52-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.38000 |
![]() |
DWM-04-52-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .050" 8POS |
In Stock: 236 $1.38000 |
![]() |
TW-11-09-T-S-215-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 232 $1.38000 |
![]() |
HDWM-04-55-S-S-365-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 229 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-565Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-649Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |