| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.425" (10.800mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.105" (2.667mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-11-09-T-S-215-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 11POS |
In Stock: 232 $1.38000 |
![]() |
HDWM-04-55-S-S-365-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 229 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-565Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-649Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-709Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-725Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
EW-14-11-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |