| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.255" (6.477mm) |
| Length - Stack Height: | 0.565" (14.351mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-14-11-T-S-649Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-690Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-709Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-725Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
DW-14-11-T-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
EW-14-11-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
EW-14-11-T-S-435Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
EW-14-11-T-S-473Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |
![]() |
EW-14-11-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.38000 |