| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.140" (3.556mm) |
| Length - Stack Height: | 0.980" (24.892mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-09-T-D-415-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.38000 |
![]() |
HW-06-09-T-D-555-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.38000 |
![]() |
TW-12-01-T-S-140-075Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.38000 |
![]() |
EW-12-13-T-S-665Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.38000 |
![]() |
DWM-04-52-L-D-245Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 247 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-420Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |