| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.235" (5.969mm) |
| Length - Stack Height: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DWM-04-52-L-D-245Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 247 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-420Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
HDWM-05-55-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DW-07-14-G-S-1137Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.38000 |
![]() |
DW-07-14-G-S-1165Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.38000 |
![]() |
DW-07-14-G-S-1180Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.38000 |
![]() |
DWM-04-52-L-D-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.38000 |
![]() |
DWM-06-52-G-S-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 236 $1.38000 |