| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.110" (2.794mm) |
| Length - Stack Height: | 0.555" (14.097mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-12-01-T-S-140-075Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 12POS |
In Stock: 263 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.38000 |
![]() |
DW-12-13-T-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.38000 |
![]() |
EW-12-13-T-S-665Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.38000 |
![]() |
DWM-04-52-L-D-245Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 247 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DWM-05-55-G-S-420Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
HDWM-05-55-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.38000 |
![]() |
DW-07-14-G-S-1137Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 240 $1.38000 |