| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Stack Height: | 0.750" (19.050mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-04-G-D-175-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.38000 |
![]() |
TW-03-04-G-D-175-260Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 327 $1.38000 |
![]() |
DW-09-07-T-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 323 $1.38000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 305 $1.38000 |
![]() |
DW-04-13-L-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.38000 |
![]() |
DW-04-13-L-D-970Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 274 $1.38000 |
![]() |
DW-05-13-S-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.38000 |
![]() |
DW-05-13-S-S-980Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 269 $1.38000 |
![]() |
HW-06-09-T-D-415-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.38000 |
![]() |
HW-06-09-T-D-555-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.38000 |