| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.130" (3.302mm) |
| Length - Stack Height: | 0.470" (11.938mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
EW-07-11-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 433 $1.38000 |
![]() |
TW-02-08-S-D-620-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 433 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-695Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-600Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-125-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 416 $1.38000 |