| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.101" (2.565mm) |
| Length - Stack Height: | 0.620" (15.748mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-13-T-D-650Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-695Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-790Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
DW-06-13-T-D-600Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
EW-06-13-T-D-300Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 12POS |
In Stock: 425 $1.38000 |
![]() |
TW-07-01-T-D-125-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 14POS |
In Stock: 416 $1.38000 |
![]() |
HW-04-15-S-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 407 $1.38000 |
![]() |
HW-04-17-L-S-314-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 407 $1.38000 |