| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.190" (4.826mm) |
| Length - Stack Height: | 0.700" (17.780mm) |
| Length - Tail: | 0.240" (6.096mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-04-13-L-D-670Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 621 $1.38000 |
![]() |
DW-04-13-L-D-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 621 $1.38000 |
![]() |
DW-04-13-L-D-708Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 621 $1.38000 |
![]() |
HW-04-12-L-D-975-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 616 $1.38000 |
![]() |
DW-06-10-S-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.38000 |
![]() |
DW-06-10-S-S-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.38000 |
![]() |
DW-06-10-S-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.38000 |
![]() |
HW-04-14-L-D-984-126Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 581 $1.38000 |
![]() |
HW-06-20-L-S-818-122Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 554 $1.38000 |
![]() |
HW-06-20-T-D-680-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 507 $1.38000 |