| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.320" (8.128mm) |
| Length - Stack Height: | 0.984" (24.994mm) |
| Length - Tail: | 0.126" (3.200mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-20-L-S-818-122Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 554 $1.38000 |
![]() |
HW-06-20-T-D-680-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 507 $1.38000 |
![]() |
HW-07-07-G-S-200-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 478 $1.38000 |
![]() |
HW-07-07-G-S-200-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 478 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-125-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-145-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-160-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
DW-09-17-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.38000 |
![]() |
DW-09-17-G-S-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.38000 |