| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.150" (3.810mm) |
| Length - Stack Height: | 0.680" (17.272mm) |
| Length - Tail: | 0.300" (7.620mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-07-G-S-200-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 478 $1.38000 |
![]() |
HW-07-07-G-S-200-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 478 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-125-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-145-105Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
TW-07-02-L-S-160-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 7POS |
In Stock: 460 $1.38000 |
![]() |
DW-09-17-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.38000 |
![]() |
DW-09-17-G-S-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.38000 |
![]() |
DW-09-17-G-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 444 $1.38000 |
![]() |
HW-04-15-T-D-420-SM-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 440 $1.38000 |