| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.114" (2.896mm) |
| Length - Stack Height: | 0.806" (20.472mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-12-T-D-810Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.36000 |
![]() |
DW-07-12-T-D-830Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.36000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-275-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.36000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-280-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.36000 |
![]() |
DW-09-14-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 184 $1.36000 |
![]() |
DW-09-14-L-S-1070Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 184 $1.36000 |
![]() |
DW-14-10-T-S-600-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.36000 |
![]() |
DW-14-10-T-S-610-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-812Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 145 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 145 $1.36000 |