| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.190" (4.826mm) |
| Length - Stack Height: | 0.275" (6.985mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-08-G-S-280-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.36000 |
![]() |
DW-09-14-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 184 $1.36000 |
![]() |
DW-09-14-L-S-1070Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 184 $1.36000 |
![]() |
DW-14-10-T-S-600-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.36000 |
![]() |
DW-14-10-T-S-610-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-812Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 145 $1.36000 |
![]() |
DW-14-12-T-S-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 145 $1.36000 |
![]() |
DW-13-13-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.36000 |
![]() |
HW-11-08-T-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 111 $1.36000 |
![]() |
DW-03-12-G-Q-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 868 $1.38000 |