| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.070" (1.778mm) |
| Length - Stack Height: | 0.850" (21.590mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-13-13-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 130 $1.36000 |
![]() |
HW-11-08-T-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 111 $1.36000 |
![]() |
DW-03-12-G-Q-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 868 $1.38000 |
![]() |
TW-04-03-S-S-120-200Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.38000 |
![]() |
TW-04-03-S-S-185-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.38000 |
![]() |
TW-04-03-S-S-270-147Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.38000 |
![]() |
TW-04-03-S-S-275-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.38000 |
![]() |
TW-04-03-S-S-276-103Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.38000 |
![]() |
HW-05-15-L-D-300-180Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 674 $1.38000 |
![]() |
HW-04-15-S-S-500-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 659 $1.38000 |