| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 15 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.155" (3.937mm) |
| Length - Stack Height: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-15-11-T-S-718Samtec, Inc. |
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
EW-14-12-T-S-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.36000 |
![]() |
DW-07-12-T-D-806Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.36000 |
![]() |
DW-07-12-T-D-810Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.36000 |
![]() |
DW-07-12-T-D-830Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 223 $1.36000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-275-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.36000 |
![]() |
HW-06-08-G-S-280-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 209 $1.36000 |
![]() |
DW-09-14-L-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 184 $1.36000 |
![]() |
DW-09-14-L-S-1070Samtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 184 $1.36000 |
![]() |
DW-14-10-T-S-600-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 181 $1.36000 |