| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.175" (4.445mm) |
| Length - Stack Height: | 0.845" (21.463mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-12-20-T-S-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.29000 |
![]() |
EW-12-14-T-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 147 $1.29000 |
![]() |
EW-12-14-T-S-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 147 $1.29000 |
![]() |
DW-08-09-G-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.32000 |
![]() |
TW-03-11-G-D-155-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-120-000Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.32000 |
![]() |
HW-03-15-S-D-275-165Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 904 $1.32000 |
![]() |
DW-03-11-G-Q-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 868 $1.32000 |
![]() |
TW-04-02-S-S-120-059Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.32000 |