| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.190" (4.826mm) |
| Length - Stack Height: | 0.275" (6.985mm) |
| Length - Tail: | 0.165" (4.191mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-03-11-G-Q-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 868 $1.32000 |
![]() |
TW-04-02-S-S-120-059Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.32000 |
![]() |
TW-04-02-S-S-120-195Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-140-195Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-195-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-225-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-235-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-250-143Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-260-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-265-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |