| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.535" (13.589mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.142" (3.607mm) |
| Length - Stack Height: | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Tail: | 0.143" (3.632mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-03-G-S-260-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-265-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-275-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-280-130Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-320-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
DW-05-20-S-S-770Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 612 $1.32000 |
![]() |
EW-06-09-S-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 586 $1.32000 |
![]() |
EW-06-19-G-S-230Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 569 $1.32000 |
![]() |
HW-06-12-L-S-650-140Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 554 $1.32000 |
![]() |
DW-08-09-G-S-225Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.32000 |