| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.397" (10.084mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.142" (3.607mm) |
| Length - Stack Height: | 0.155" (3.937mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 20.0µin (0.51µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-03-12-L-D-120-000Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.32000 |
![]() |
TW-03-12-L-D-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 951 $1.32000 |
![]() |
HW-03-15-S-D-275-165Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 904 $1.32000 |
![]() |
DW-03-11-G-Q-625Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 868 $1.32000 |
![]() |
TW-04-02-S-S-120-059Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.32000 |
![]() |
TW-04-02-S-S-120-195Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 755 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-140-195Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-195-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-225-095Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |
![]() |
TW-05-03-G-S-235-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 5POS |
In Stock: 734 $1.32000 |