| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.191" (4.851mm) |
| Length - Stack Height: | 0.520" (13.200mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-08-T-D-531-091Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-531-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-550-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-560-135Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
DW-02-13-S-D-885-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 266 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 262 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-884Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-914Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |