| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.831" (21.107mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.136" (3.454mm) |
| Length - Stack Height: | 0.560" (14.224mm) |
| Length - Tail: | 0.135" (3.429mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-02-13-S-D-885-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 266 $1.26000 |
![]() |
DW-07-11-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 262 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-884Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-914Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-917Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-920Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-950Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-830Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 257 $1.26000 |