| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.230" (31.242mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.235" (5.969mm) |
| Length - Stack Height: | 0.885" (22.479mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-11-G-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 262 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-870Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-884Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-914Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-917Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-920Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-950Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-830Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 257 $1.26000 |
![]() |
DW-06-13-G-S-866Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 257 $1.26000 |