| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 12 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 0.800" (20.320mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EW-12-12-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |
|
![]() |
EW-12-12-T-S-535Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |
![]() |
EW-12-12-T-S-700Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 297 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-400-175Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-465-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-500-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-500-190Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-520-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-531-091Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |
![]() |
TW-05-08-T-D-531-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.26000 |