| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.630" (16.002mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.295" (7.493mm) |
| Length - Stack Height: | 0.225" (5.715mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-07-15-G-S-410-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 377 $1.26000 |
![]() |
DW-10-17-L-S-260Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 377 $1.26000 |
![]() |
DW-04-12-L-D-920Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 372 $1.26000 |
![]() |
TW-02-05-S-D-312-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.26000 |
![]() |
TW-02-05-S-D-350-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.26000 |
![]() |
TW-02-05-S-D-350-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.26000 |
![]() |
TW-02-05-S-D-380-075Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.26000 |
![]() |
TW-02-10-S-D-340-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.26000 |
![]() |
TW-02-10-S-D-340-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 372 $1.26000 |
![]() |
TW-09-06-T-S-394-125Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 9POS |
In Stock: 353 $1.26000 |