| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.752" (19.101mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.172" (4.369mm) |
| Length - Stack Height: | 0.410" (10.414mm) |
| Length - Tail: | 0.170" (4.318mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-07-T-D-440-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-460-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-T-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-T-D-299-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-T-D-340-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-460-096Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-500-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-550-070Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-550-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |
![]() |
DWM-04-57-S-S-415Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 254 $1.23000 |