| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.067" (1.700mm) |
| Length - Stack Height: | 0.260" (6.604mm) |
| Length - Tail: | 0.050" (1.270mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-05-07-T-D-410-170Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-440-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-460-150Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 271 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-T-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-T-D-299-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.23000 |
![]() |
HW-06-08-T-D-340-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 266 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-460-096Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-500-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-550-070Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |
![]() |
TW-05-07-T-D-550-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 257 $1.23000 |