| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.480" (12.192mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.170" (4.318mm) |
| Length - Stack Height: | 0.200" (5.080mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-04-08-G-S-600-065Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 819 $1.23000 |
![]() |
TW-04-08-G-S-615-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 4POS |
In Stock: 819 $1.23000 |
![]() |
HW-05-10-G-S-375-125Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 805 $1.23000 |
![]() |
HW-05-10-G-S-550-140Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 805 $1.23000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-394-146Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 788 $1.23000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-400-120Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 788 $1.23000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-450-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 788 $1.23000 |
![]() |
HW-04-10-L-D-472-146Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 788 $1.23000 |
![]() |
HW-03-12-L-D-622-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 776 $1.23000 |
![]() |
TW-03-04-L-S-120-100-002Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 3POS |
In Stock: 766 $1.23000 |