| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DWM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 3 |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.705" (17.907mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.185" (4.699mm) |
| Length - Stack Height: | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Tail: | 0.120" (3.048mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HDWM-05-55-L-S-311Samtec, Inc. |
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 243 $1.20000 |
![]() |
EW-06-14-G-S-850Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.20000 |
![]() |
EW-06-14-G-S-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 242 $1.20000 |
![]() |
DWM-04-58-G-S-420Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.20000 |
![]() |
DWM-04-58-G-S-425Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.20000 |
![]() |
DWM-04-58-G-S-470Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 239 $1.20000 |
![]() |
HW-03-09-TM-D-355-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 232 $1.20000 |
![]() |
ZW-14-15-T-S-400-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-290Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-295Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |