| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.310" (7.874mm) |
| Length - Stack Height: | 0.355" (9.017mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ZW-14-15-T-S-400-115Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-290Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-295Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-375Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-393Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-415Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-450Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
DW-14-15-T-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 226 $1.20000 |
![]() |
HDWM-06-52-L-S-220Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 226 $1.20000 |