| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.330" (33.782mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.450" (11.430mm) |
| Length - Stack Height: | 0.550" (13.970mm) |
| Length - Tail: | 0.330" (8.382mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-02-L-S-120-114Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-120-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-135-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-153-111Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-200-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
EW-06-11-T-D-355Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.20000 |
![]() |
EW-06-11-T-D-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.20000 |
![]() |
EW-06-11-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.20000 |
![]() |
HW-07-08-T-D-311-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.20000 |