| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.377" (9.576mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.113" (2.870mm) |
| Length - Stack Height: | 0.153" (3.886mm) |
| Length - Tail: | 0.111" (2.819mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-06-02-L-S-200-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
EW-06-11-T-D-355Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.20000 |
![]() |
EW-06-11-T-D-410Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.20000 |
![]() |
EW-06-11-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 490 $1.20000 |
![]() |
HW-07-08-T-D-311-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.20000 |
![]() |
HW-07-08-T-D-360-085Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.20000 |
![]() |
HW-07-08-TM-D-311-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |