| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.109" (2.769mm) |
| Length - Stack Height: | 0.311" (7.899mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.800mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-07-08-T-D-360-085Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.20000 |
![]() |
HW-07-08-TM-D-311-110Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 472 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-570Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-591Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-640Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
EW-08-11-L-S-500Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
DW-08-11-L-S-571Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 8POS |
In Stock: 448 $1.20000 |
![]() |
ZW-07-15-T-D-250-120Samtec, Inc. |
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 445 $1.20000 |