| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.530" (13.462mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Stack Height: | 0.300" (7.620mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 10.0µin (0.25µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-08-L-D-365Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.20000 |
![]() |
DW-06-20-G-S-554Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 569 $1.20000 |
![]() |
DW-06-20-G-S-728Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 569 $1.20000 |
![]() |
DW-06-20-G-S-765Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 569 $1.20000 |
![]() |
EW-05-19-T-D-550Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 524 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-120-114Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-120-120Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-135-110Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-150-090Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |
![]() |
TW-06-02-L-S-153-111Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 6POS |
In Stock: 521 $1.20000 |