| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.614" (15.596mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.114" (2.896mm) |
| Length - Stack Height: | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HDWM-02-55-S-D-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 268 $1.17000 |
![]() |
DW-12-11-T-S-800Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 258 $1.17000 |
![]() |
DW-06-14-G-S-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.17000 |
![]() |
DW-06-14-G-S-1085Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.17000 |
![]() |
DW-06-14-G-S-1090Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.17000 |
![]() |
DW-06-14-G-S-1126Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.17000 |
![]() |
DW-06-14-G-S-1181Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-1015Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |
![]() |
DW-05-19-T-D-1030Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.17000 |