| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, DW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 4 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.207" (5.258mm) |
| Length - Stack Height: | 0.413" (10.490mm) |
| Length - Tail: | 0.110" (2.794mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-05-07-L-D-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.17000 |
![]() |
DW-05-07-L-D-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 619 $1.17000 |
![]() |
EW-07-09-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.17000 |
![]() |
EW-07-09-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.17000 |
![]() |
EW-07-09-G-S-400Samtec, Inc. |
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 607 $1.17000 |
![]() |
TW-05-05-T-D-120-235Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 594 $1.17000 |
![]() |
DW-06-14-G-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 569 $1.17000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-770-106Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 537 $1.17000 |
DW-08-08-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
|
![]() |
DW-08-08-G-S-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |