| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.594" (15.088mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.239" (6.071mm) |
| Length - Stack Height: | 0.120" (3.048mm) |
| Length - Tail: | 0.235" (5.969mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DW-06-14-G-S-600Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 569 $1.17000 |
![]() |
HW-05-20-T-D-770-106Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 537 $1.17000 |
DW-08-08-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
|
![]() |
DW-08-08-G-S-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-217Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-220Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-248Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |