| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Length - Overall Pin: | 1.130" (28.702mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.254" (6.452mm) |
| Length - Stack Height: | 0.770" (19.558mm) |
| Length - Tail: | 0.106" (2.692mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
DW-08-08-G-S-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
|
![]() |
DW-08-08-G-S-215Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-217Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-220Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-235Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-240Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-248Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-265Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |
![]() |
DW-08-08-G-S-282Samtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 527 $1.17000 |